Breaking News- Google gör justeringar till Google Automated Discounts

|

Igår kväll den 19/5 kom information från Googles Kommunikationschef Sami Tahir om nyligen gjorda ändringar i Automated Discounts.

Här är en beskrivning från Google om ändringarna:

För EES-länder: Visning av tidigare pris i Shopping-annonser i stället för det pris som tillhandahålls av handlaren

Om vi visar ett överstruket pris, kommer vi att visa det tidigare lägsta priset (tidigare pris) som det överstrukna priset i stället för det pris som tillhandahålls av handlaren. Det tidigare priset representerar det lägsta pris som visats för användare på Google under de senaste 30 dagarna i följande länder: Kroatien, Lettland, Norge, Polen, Spanien. För alla andra EES-länder återspeglar det tidigare priset det pris som gällde innan en serie av på varandra följande prissänkningar under de senaste 60 dagarna. Återförsäljaren kan välja att visa det tidigare priset i sin nätbutik.
Obs: Vi kan även välja att inte visa något överstruket pris, utan enbart det rabatterade priset.

Exempel:
Om produktens pris förändras enligt följande: Dag 1: 100 €, Dag 7: 90 €, Dag 14: 80 €, Dag 21: 70 €, så kommer det tidigare priset den 22:a dagen att vara 80 € för Kroatien, Lettland, Norge, Polen och Spanien – och 100 € för alla andra EES-länder.

Kostnadsfri analys av ert Google Ads-konto

Investerar ni minst 50 000 kronor/månad på Google Ads erbjuder vi en kostnadsfri audit av ert Google Ads-konto. Analysen görs av seniora specialister. Vi utmanar gärna er nuvarande strategi.

Lagt till det krypterade tidigare priset i URL-token

Vi utökar omfattningen av den Google-genererade krypterade JSON-token i URL:en som används för att leda konsumenten från Shopping-annonserna till nätbutiken, så att den innehåller både reapriset och det tidigare priset som visas i Shopping-annonsen. Det tidigare priset representerar det lägsta pris som visats för användare på Google under de senaste 30 dagarna i följande länder: Kroatien, Lettland, Norge, Polen, Spanien. För alla andra EES-länder återspeglar det tidigare priset det pris som gällde innan en serie av på varandra följande prissänkningar under de senaste 60 dagarna. Återförsäljaren kan välja att visa det tidigare priset i sin nätbutik.

OBS: Det tidigare priset överförs endast om det faktiskt visades som ett överstruket pris i Shopping-annonsen för en viss produkt vid ett visst tillfälle.

Exponering av GAD-pris och tidigare priser i Merchant API

Vi gör det nu möjligt att hämta det aktuella ”tidigare lägsta priset” i realtid – både för priset de senaste 30 dagarna, det progressiva priset och det nuvarande ”GAD-priset” – via Merchant API. Detta gör det enklare för alla handlare att välja och använda det tidigare lägsta priset och GAD-priserna som informationsunderlag och för användning på sina webbplatser. Reapriset som optimerats av Google Automated Discounts (GAD-pris) och det tidigare priset är tillgängliga i realtid i Products-del-API:et.

Här är uppdaterade Help Center-artiklar för mer information om produktändringarna.

AdRelevance kommentar

Det är justeringar som verkar ge utökade möjlighet till att uppfylla EU-kraven. Annonsörer kan nu via API få tillgång till tidigare lägsta pris (30 dagar och progressivt) samt GAD-pris i realtid för användning på egna sajter.

Kvarstår ju dock att de aktörer som väljer att använda GAD på det här sättet kommer att göra sitt erbjudande mindre attraktivt för alla som inte kommer in med ett GAD-pris till produktsidan.

Vår rekommendation är fortsatt att tänka igenom både 1, 2 och 3 gånger innan man aktiverar Google Automated Discounts eftersom det utöver legala aspekter kan få stor påverkan och marginalpress för samtliga i en kategori.